wz

původ legendy o kouzelníku Merlinovi a králi Artušovi
KELTSKÁ MYTOLOGIE


Jeden z nejvýznamnějších zdrojů artušovských příběhů je keltská mytologie. Sami Keltové jsou jedním ze záhadných národů, protože po sobě nezanechali žádné písemné památky. Keltské národy však přežily v některých částech Britských ostrovů a smísily se s ostatním obyvatelstvem. Díky tomu přežily i některé jejich legendy ústním tradováním. Tyto keltské mýty jsou plné silných válečníků, mocných králů a jejich hrdinských činů. Některé však byly zapomenuty, nebo se staly součástí jiných příběhů. Právě mýty o králi Artušovi jsou toho vcelku jasným příkladem.

Téměř každé místo v artušovských pověstech, kde se objevují nějaká kouzla a magie mezi dvorskými romancemi o statečných rytířích, má svůj původ u Keltů. Tak i postava kouzelníka Merlina má svůj původ v osobách druidů. Keltští druidové byli pravděpodobně kněžími, soudci, kouzelníky a královskými poradci. Zvláště poslední dvě úlohy přesně odpovídají Merlinově činnosti v celé legendě. Původně měl asi tyto vlastnosti waleský prorok Myrddin, ze kterého se přenesly na Merlina. Mnozí badatelé se na základě toho domnívají, že Merlin byl skutečnou osobou - jedním z posledních druidů. I jeho postava podlehla christianizaci a původní keltský druid se stal prorokem svatého grálu a pomáhal při hledání této křesťanské relikvie.

Možná podoba svatého grálu

Také tato nejznámější historie artušovského cyklu, hledání svatého grálu, vypadá na první pohled jako čistě křesťanský prvek. Ovšem už v waleské skladbě Preiddeu Annwfn se král Artuš se svými bojovníky vydává do Jiného světa, aby získal kotel, ve kterém byla všechna moudrost světa. Na této výpravě zahynula většina rytířů a jen sedm se jich vrátilo zpět na svět. Objevuje se zde i předobraz hledače grálu rytíře Percevala - Peredur. Je snadné si představit, že se původní keltský kotel přeměnil na křesťanský grál.

Také Artušův meč a zvláště jeho konec je původně keltským prvkem. Excalibur byl před Artušovou smrtí hozen do jezera a tím navrácen jeho původní majitelce Dámě z jezera. Tyto oběti bohům přírody byly součástí keltských pohřebních obřadů.

keltský znak keltský znak

MERLINDěkuji za návštěvu

OBSAH

Hlavní strana
Legenda
PŮVOD:

Mytologie
Historie
LITERATURA:

Historická literatura
Umělecká literatura
Literatura 20. stol.
HLEDÁNÍ

Místa
Odkazy

Napište mi:
ganieda@seznam.cz