wz

MÍSTA


ostrov Avalon


Ostrov Avalon je keltským ostrovem mrtvých, kde by podle legendy měl stále žít král Artuš s Merlinem. Čekají, až bude Anglii nejhůře, aby jí pomohli.

Nejstarší doložené hledání ostrova Avalon a Artušova hrobu proběhlo už ve 12. století. V roce 1195 napsal Giraldus Cambrensis svůj spis De principis instructione. V něm popisuje nalezení těla krále Artuše. Král Jindřich se podle něj dozvěděl od waleského barda, že na území katedrály v Glastonbury je pohřbeno Artušovo tělo. Bylo kopáno na místním hřbitově a postupně byl nalezen olověný kříž s nápisem : "Zde leží slavný král Artuš s Gueneverou jeho druhou manželkou na ostrově Avalonu." Písmo bylo saské a pocházelo pravděpodobně z 10. století. Povzbuzeni zprávou kopali dál a nalezli dutou dubovou kládu, ve které leželo tělo.

Dnešní podoba katedrály z Glastonbury Pozdější archeologické průzkumy v okolí katedrály objasnily, že na označeném místě bylo někdy ve 12. století opravdu kopáno. Pod zemí zde bylo objeveno kamenné obložení pravděpodobné hrobky a možná celý keltský hřbitov. Bohužel byl v 18. století ztracen nejdůležitější důkaz - kříž a samotné tělo. Dnes je tedy jisté jen to, že někdo byl v Glastonbury pochován. Zda to byl skutečně Artuš už zřejmě nikdy nezjistíme. Tyto objevy dělají z Glastonbury jednu z možných identifikací ostrova Avalon, přestože leží ve vnitrozemí.

Dalším možným umístěním už je skutečný ostrov - Bardsey Island na severu Walesu. Tam údajně také stále žije Merlin ve Skleněné věži, pro lidi neviditelný.

ostrov Bardsey u pobřeží Walesu
keltský znak keltský znak

MERLINDěkuji za návštěvu

OBSAH

Hlavní strana
Legenda
PŮVOD

Keltská mytologie
Historie
LITERATURA

Historická literatura
Umělecká literatura
Literatura 20. století
HLEDÁNÍ

Místa

Odkazy Napište mi:
ganieda@seznam.cz