wz

LITERATURA 20. STOLETÍ


Terence Hanbury White


Kniha T. H. Whitea (1906 - 1964) se stala jednou z nejúspěšnějších na artušovské téma ve 20. století. Jeho tetralogie The Once and Future King (Někdejší a budoucí král) vtipně využívá anachronismy pro navození atmosféry.

V první knize The Sword in the Stone (Meč v kameni) se zabývá Artušovým dětstvím a jeho výchovou u Merlyna (Merlina). Merlynova schopnost znát budoucnost je zde vysvětlena tím, že žije opačným směrem. Narodil se v budoucnosti a pomalu stárne do minulosti. Tím si tedy vlastně pamatuje, co se mu stalo v budoucnosti, ale neví, co se stane v minulosti. Svého žáka Artuše, přezdívaného Wart, proměňuje v různá zvířata a tím mu ukazuje různé způsoby vlády, aby své zkušenosti mohl použít k vlastnímu spravedlivému panování. V dalších třech knihách (The Queen of Air and Darkness, The Ill-Made Knight, The Candle in the Wind) líčí další osudy Artuše, jeho sestry Morgause, Lancelota, Guinevery a Mordreda až po večer před konečnou bitvou u Camlannu.

Pokračování ukazuje až další kniha, která nebyla zařazena do Někdejšího a budoucího krále a vyšla až posmrtně - The Book of Merlyn (Merlynova kniha). Merlyn se zde vrací k Artušovi v předvečer osudné bitvy a oba se společně vrací do šťastnějších dob Artušova mládí, musí však zpět a jsou nuceni svést nešťastnou bitvu. V celém díle je Artuš líčen jako mírumilovný vládce, který je však stále nucen okolnostmi bojovat, v čemž rezonuje období války, ve kterém tato kniha vznikala. Tato kniha se stala oblíbenou především pro svůj nadhled a vtipné pojetí.

Původně dětská kniha The Once and Future King se stala populární a na jejím základě vznikl dokonce muzikál na Broadwayi a také například film Excalibur vychází z této předlohy.
keltský znak keltský znak

MERLINDěkuji za návštěvu

OBSAH

Hlavní strana
Legenda
PŮVOD

Keltská mytologie
Historie
LITERATURA

Historická literatura
Umělecká literatura
Literatura 20. století

HLEDÁNÍ

Místa

Odkazy

Napište mi:
ganieda@seznam.cz