wz

LITERATURA 20. STOLETÍ


Ve 20. století se znovu obnovil zájem o artušovské téma a mnoho spisovatelů toho využilo. Nově vzniklý oblíbený žánr fantasy literatury čerpal hlavní inspiraci z mytologie a středověkých hrdinských eposů. Tím se samozřejmě jedním z nejbohatších zdrojů staly právě příběhy o králi Artušovi. Postava starého moudrého kouzelníka, který jako by z oka vypadl Merlinovi, se často opakuje.

Dvacáté století bylo i obdobím rozkvětu artušovské tématiky. Častá filmová zpracování se nevyhnula velkému zjednodušení, ale popularitě celého mýtu to jen přidalo. Toto století přineslo ohromné množství knih, filmů a různých zpracování týkajících se krále Artuše a Merlina. Objevují se novodobí hledači svatého grálu, lidé pátrají po bájném ostrovu Avalon, po hrobu krále Artuše, po jezeře, do kterého byl vhozen Excalibur, po jakémkoliv důkazu Artušovy skutečné existence…

K tématu artušovské legendy se váže ohromné množství knih a bylo by nad lidské síly je všechny sepsat. V této části jsem se proto snažila ukázat pouze nejpodstatnější díla, která nějak ovlivnila dnešní pohled na legendu.


Autoři:

Terence Hanbury White - The Once and Future King (Někdejší a budoucí král
Marion Zimmer Bradley - The Mists of Avalon (Mlhy Avalonu)
Mary Stewart - The Crystal Cave (v češtině vydáno jako Kouzelník Merlin), The Hollow Hills (Meč krále Artuše), The Last Enchantment (Okouzlený kouzelník)

keltský znak keltský znak

MERLINDěkuji za návštěvu

OBSAH

Hlavní strana
Legenda
PŮVOD

Keltská mytologie
Historie
LITERATURA

Historická literatura
Umělecká literatura
Literatura 20. století

HLEDÁNÍ

Místa

Odkazy

Napište mi:
ganieda@seznam.cz